همه چیز درباره کشاورزی هوشمند – قسمت سوم (عملگر و سنسور گلخانه )

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email

در این سری از مقالات قصد داریم تا به موضوع کشاورزی هوشمند و اهمیت آن بپردازیم و نیازمندی ها، امکانات و … را در این موضوع بررسی کنیم پس با ما همراه باشید. شما می توانید ادامه این قسمت ها را در اینجا پیگیری کنید. در این قسمت به عملگر و سنسور گلخانه هوشمند می پردازیم.

سنسور گلخانه هوشمند

پنج نوع حسگر در شبکه سنسور کشاورزی هوشمند استفاده می شوند. حسگرهای رطوبت و دما ، حسگرهای نور و حسگرهای CO2 در هوا هستند. سنسورهای EC و pH و حسگرهای اکسیژن محلول در آب هستند.

سنسور دما و رطوبت گلخانه

اگر دما و رطوبت  در محدوده مناسب نباشد ، عارضه های شدیدی برای گیاهان رخ می دهد. بنابراین وجود سنسورهایی برای کنترل دما و رطوبت اطراف گیاه ضروری است.

سنسور نور

قرار گرفتن در معرض نور تأثیر عمیقی بر رشد محصولات در محیط طبیعی ایجاد می کند. شدت نور زیاد می تواند برگ را بسوزاند. گیاهان با شدت نور خیلی کم میوه سالم تولید نمی کنند. لذا این سنسور از ملزومات سنسور کشاورزی هوشمند است.

سنسور EC  و PH

هدایت الکتریکیECو pH دو شرط مهم برای هیدروپونیک است زیرا هر گیاه شرایط خاصی برای رشد دارد. بالاتر یا پایین تر بودن مقادیر منجر به مرگ گیاه خواهد شد.

سنسور گلخانه CO2

فتوسنتز بر نرخ رشد گیاه تاثیر خواهد گذاشت ، مقدارCO2 موجود در هوا می‌تواند میزان فتوسنتز گیاهان را کنترل کند تا اطمینان حاصل شود که گیاه در زمان نیاز کشاورز می‌تواند بالغ شود . وجود این سنسور نیز از الزامات گلخانه هوشمند است.

سنسور گلخانه ای اکسیژن

غلظت اکسیژن محلول از طریق سنسور اکسیژن محلول فیبر نوری به راحتی قابل تشخیص است. این نوع سنسور کشاورزی هوشمند در برخی موارد استفاده می شود

عملگر ها (Actuators)

۵ نوع عملگر در شبکه عملگر کشاورزی هوشمند نظر گرفته می‌شود که جهت داشتن اتمسفر مناسب بکار می رود . برای داشتن اتمسفر مناسب، نور، مولدCO2، رطوبت ساز و تهویه هوا مورد نیاز است. در آب ، سیستم پمپ شرایط آب را تنظیم می کند.

مولد CO2


برای افزایش غلظCO2 در هوا ، ما باید از یک مولد CO2 استفاده کنیم. CHP / Micro-CHP نوعی تولید کننده CO2 است که پروپان یا گاز طبیعی را می سوزاند تا CO2 در اتمسفر منتشر شود.

سنسور_عملگر_کشاورزی_هوشمند_گلخانه_هوشمند_ عملگر
۵ :CHP

رطوبت ساز گلخانه

از رطوبت ساز صنعتی برای  رطوبت زدایی  به وسیله خنک کردن  بخار آب در هوا و تبدیل آن به مایع  و دوباره گرم کردن هوا(میعان) استفاده می شود.

سنسور_عملگر_کشاورزی_هوشمند_گلخانه_هوشمند
رطوبت ساز

تهویه هوا

دما توسط CHP و یخچال جذبی کنترل می شود. CHP سوخت را می سوزاند تا گرما ایجاد شود. و یخچال جذبی  هوا را خنک می کند.

سنسور_عملگر_کشاورزی_هوشمند_گلخانه_هوشمند
تهویه هوا

پمپ

یک سیستم پمپ حاوی پمپ آب و پمپ هوا است . یک سیستم پمپ آب ، مانند سیستم خودکار دارو ، می‌تواند با پمپاژ مایع متفاوت ، شرایط آب را کنترل کند . برای مثال ، افزودن PH ثابت پایین یا PH می‌تواند PH را تنظیم کند ، و پمپ آب و یا محلول ماده مغذی می‌تواند EC را کنترل کند. پمپ هوا می‌تواند پمپ هوا را به روی آب پمپ کند تا DO افزایش یابد.

سنسور_عملگر_کشاورزی_هوشمند_گلخانه_هوشمند

سیستم Auto Dosing

کنترل نور

از نوار نور LED برای افزایش نور استفاده می شود. شدت نور متفاوت توسط تعداد مختلفی از نوارهای نور LED کنترل می شود.

سنسور_کشاورزی_هوشمند_گلخانه هوشمند
کنترل نور

امیدوارم از مقاله عملگر و سنسور گلخانه هوشمند بهره برده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *