همه چیز درباره‌ی کشاورزی هوشمند – قسمت اول (مقدمه)

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email

در این سری از مقالات قصد داریم تا به موضوع کشاورزی هوشمند و اهمیت آن بپردازیم و نیازمندی ها، امکانات و … را در این موضوع بررسی کنیم پس با ما همراه باشید. شما می توانید ادامه این قسمت ها را در اینجا پیگیری کنید.

مفهوم اینترنت اشیاء و اهمیت آن در دنیای امروز

اینترنت اشیاء سیستمی به‌هم‌پیوسته از تجهیزات رایانه‌ای، ماشین‌های مکانیکی و دیجیتال، اشیاء، حیوانات یا افرادی است که با شناسه‌های منحصربه‌فرد هویت یافته‌اند و از قابلیت انتقال داده‌ها روی یک شبکه بدون نیاز به تعامل انسان-با-انسان یا انسان-با-رایانه برخوردار هستند.

یک شیء در اینترنت اشیاء می‌تواند انسانی باشد که یک دستگاه پایش قلب در بدنش نصب شده است. یا دامی با یک ترانسپوندر  بیولوژیک، یا خودرویی که با حسگرهای تعبیه‌شده در آن، راننده را از فشار کم لاستیک‌ها آگاه می‌کند یا هر شیء طبیعی یا انسان‌ساخت دیگر که می‌تواند با اختصاص یک آدرس IP داده‌ها را روی یک شبکه انتقال دهد.

امروزه، سازمان‌ها در صنایع و کسب‌وکارهای گوناگون، به‌‌شکلی فزاینده‌ از قابلیت‌های اینترنت اشیاء بهره می‌گیرند تا کارآمدتر و اثربخش‌تر عمل کنند؛ آنها با بهره‌مندی از دستاوردهای اینترنت اشیاء، به درکی بهتر و شایسته‌تر از مشتریان‌شان دست می‌یابند و می‌توانند خدماتی بهینه‌تر به آنها ارائه کنند.

اینترنت اشیاء فرایند تصمیم‌سازی و تصمیم‌‌گیری را در سازمان بهبود می‌بخشد و ارزش کسب‌وکار را به‌شکلی چشمگیر افزایش می‌دهد.

کشاورزی_هوشمند_قسمت_اول

اینترنت اشیا در کشاورزی هوشمند

امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی و افزایش جمعیت جهان، دیگر روش‌های سنتی پاسخ‌گو نیازها نیست. برای تولید بیشتر و با کیفِت محصولات کشاورزی با هزینه کمتر راه حل‌هایی همچون اینترنت اشیا در کشاورزی هوشمند مطرح است. کشاورزی هوشمند و مصرف هوشمند انرژی در کل دنیا با سرعت خیلی زیادی در حال گسترش است.

مزایای اینترنت اشیا در کشاورزی هوشمند

  • کنترل بهتر فرآیندهای داخلی و در نتیجه کاهش خطرات تولید.
  • مدیریت هزینه و کاهش ضایعات به لطف افزایش کنترل تولید.
  • افزایش کیفیت و حجم محصولات.
  • کنترل بهتر فرآیند تولید و حفظ استانداردهای بالا.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *